Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Bust Buy

In this best buy worksheet, middle schoolers identify the unit rate and then determine the best price of given items. They write sentences to justify their answer. This one-page worksheet contains three multi-step problems.

26 Views 92 Downloads
Resource Details

Grade
6th - 8th
Subjects
Math
1 more...
Resource Types
Worksheets
1 more...