Check, Then Buy: Enrichment

In this adding money instructional activity, students must pretend they have 5 dollars to spend then add up the price of items listed in a table to determine the amount of money they spent.

4th - 6th Math 3 Views 3 Downloads
Resource Details

2 more...
Resource Types
1 more...

What Members Say

Cindy L.
I always enjoy being able to access new material and contribute where possible.
Cindy L., teacher
Sault Ste Marie, ON, Canada