Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Compare Prices and Amounts: Homework

In this comparing prices instructional activity, students count the coins to determine if they have enough money to buy the item. Students write the amount of money and then circle yes or no based on the cost of item.

3 Views 1 Download
Resource Details

Grade
2nd - 3rd
Resource Types
Fill-in-the-blank
2 more...
Usage Permissions
Fine Print

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Kent W.
Lesson Planet has given me ideas to use with my students or has served as a springboard for creating my own plans and activities
Kent W.
Box Elder, SD