Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Consumer Skills: Comparing Prices

In this consumer math learning exercise, students analyze a shopping cart with prices, size, and unit price for 9 grocery items. Students fill out a chart with the best and worst deals for different brands of grocery items.

32 Views 117 Downloads
Resource Details

Grade
4th - 5th
Subjects
Math
2 more...
Resource Types
Worksheets
3 more...
Usage Permissions
Fine Print