Finding Unit Prices

Sal solves a word problem where he uses ratios and division to find unit price. He explains the division and simplification.

16 Views 27 Downloads
Resource Details

Grade
4th - 6th
Subjects
Math
2 more...
Resource Types
Videos
1 more...
Instructional Strategy
Flipped Classroom
Usage Permissions
Creative Commons
BY-NC-SA: 3.0
cc