Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Food For Thought

Students estimate the size of one ounce. They use computation and problem solving strategies to determine the unit cost of given items. Pupils explore the question "How much is an ounce of cereal?", as a small bag of cereal is passed around. Students compare the coast per ounce of a variety of cereals and then speculate the reasons for the different prices.

3 Views 13 Downloads
Resource Details

Grade
K - 5th
Subjects
Arithmetic & Pre-Algebra
1 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
45 mins
Instructional Strategy
Skills Practice
Usage Permissions
Fine Print
Included Materials
  • Worksheet

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Nathan W.
Lesson Planet is the best way to find quick and easy lesson plans in minutes...or great activities, worksheets, or projects to support your plans.
Nathan W.
Arlington Heights, IL