Gas Mileage: Which is a Better Buy?

This Gas Mileage: Which is a Better Buy? lesson plan also includes:

Use different types of cars and compare their fuel efficiency to introduce the concept of unit rate. Using real-world examples gives your young learners a way to connect with the instructional activity. There are pictures of five different types of cars and the necessary information to calculate how many miles per gallon each car gets. Emphasize using the proper terminology to identify units and labels.

219 Views 296 Downloads
CCSS: Designed
Resource Details

Grade
6th - 8th
Subjects
Math
2 more...
Resource Type
Lesson Plans
Language
English
Duration
45 mins
Instructional Strategies
Discussion
3 more...
Technology
Projection
Year
2009