Gifts for Valentine's Day

This Gifts for Valentine's Day lesson plan also includes:

Students calculate unit cost.  For this gifts for Valentine's Day lesson, students examine store ads and determine the unit cost of Valentine's gifts such as the price for one piece of candy.  They compare prices and determine which is better.

8 Views 25 Downloads
Concepts

Additional Tags

Resource Details

Grade
6th - 8th
Subjects
Math
2 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
1 hr
Instructional Strategy
Skills Practice
Technology
Calculator
Usage Permissions
Fine Print