Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

How Much Does it Cost Now?

Students discover the way money changes over time and how it compares now to 30 years ago as they compare/contrast costs over the years. In this money comparison lesson, students are able to see how money has changed over the years and calculate what items cost in the past vs. what they cost today.

3 Views 4 Downloads
Resource Details

Grade
Higher Ed
Subjects
Social Studies & History
3 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategy
Inquiry-Based Learning
Technology
Calculator
Year
2010
Included Materials
  • Worksheet