How Much Does It Cost Now?

This How Much Does It Cost Now? lesson plan also includes:

Cool, to better understand inflation and relative pricing, young consumers analyze the minimum wage from the 1970s to present day. They consider if consumer goods, including housing and food, have increased with inflation in a reasonable way when compared to the minimum wage. 

36 Views 31 Downloads
Resource Details

Grade
7th - 12th
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategy
Discussion
Usage Permissions
Fine Print: Educational Use