Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

How much is that doggie?

Students investigate the total cost of owning a dog or a cat. They decide what type of pet might be best and discuss what it means to be a responsible owner of a pet. They Brainstorm as many costs of ownership that these may be repeating costs, like food, or one-time costs, like the purchase price.

3 Views 1 Download
Resource Details

Grade
4th - 5th
Subjects
Economics & Business
1 more...
Resource Type
Lesson Plans

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Gabrielle B.
As a new teacher Lesson Planet has provided me with interactive and engaging lesson plan ideas. The wealth of resources I can find has enhanced my teacher instruction pushing my students to achieve their learning goals. I do NOT regret making the decision to join Lesson Planet!
Gabrielle B., Teacher
Zachary, LA