Money- Using R & R to Teach Mathematics

This Money- Using R & R to Teach Mathematics lesson plan also includes:

Second graders identify coins and their assigned value. In this economics instructional activity, 2nd graders practice using money, up to a dollar, by spending it on objects priced in the room. Students keep a record of how much they spent. Students check the balances of their peers at the conclusion of the instructional activity.

21 Views 64 Downloads
Additional Tags

Resource Details

Grade
2nd
Subjects
Math
1 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategy
Skills Practice
Technology
Calculator
Usage Permissions
Fine Print