Multiplying Decimals 3

Have your young mathematicians complete this practice problem along with Sal. To solve this thinking problem, they will need to multiply decimal numbers in order to determine the cost of 14.6 gallons of gas when gas costs $2.70 per gallon.

31 Views 46 Downloads
Resource Details

Grade
5th - 7th
Subjects
Math
2 more...
Resource Types
Videos
1 more...
Instructional Strategy
Flipped Classroom
Usage Permissions
Creative Commons
BY-NC-SA: 3.0
cc