Out to Lunch: Enrichment

In this multiplying money worksheet, students use the diner's menu to find the total cost for the items on the checks. Students find the total amount due for each check by multiplying the dollar and cent amounts.

4th - 5th Math 3 Views 1 Download
Resource Details

1 more...
Resource Types
3 more...

What Members Say

Damaris M.
Being a first year foreign language teacher came with many trials. However, having Lesson Planet has made my job so much easier :). I can always find a few lessons on any given concept I am introducing to my students. The neatest thing is the agility of use the site provides and the search for lessons by grade. I love that! (Especially since I teach 4th - 8th graders.) I need a variety of lessons that meets my students' needs at their level.
Damaris M., Teacher
Downey, CA