Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Penny and Nickel

In this consumer math learning exercise, 1st graders examine the amount of money shown in an apple at the beginning of each row such as $.07 and $.05. They ring the pictures of pennies and nickels that add up to the amount. They ring the item that costs less in the last 2 problems.

3 Views 3 Downloads
Resource Details

Grade
1st
Resource Types
Multiple Choice
3 more...
Usage Permissions
Fine Print
Included Materials
  • Answer Key