Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

The Cost of Owning a Dog

Students view copies of dog supply catalogs. They look through them to find five essential and five non essential items relating to pet ownership. They discuss their own pet's needs, including veterinarian visits. Students discuss ways that different dogs have different needs. Using a worksheet, students calculate various costs of dog ownership. (The indicated worksheet is not included with the lesson).

3 Views 1 Download
Concepts

Resource Details

Grade
3rd - 6th
Subjects
Math
2 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategies
Research
1 more...

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Natalie R.
Lesson Planet is SPECTACULAR....a real guide and resource for busy teachers! It's a treasure!!
Natalie R., teacher
New York, NY