Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

The Euro: What Does it Cost at Home v. Abroad?

Students review previous lessons on the Euro. In groups, they are given a list of products and it is up to them to determine how much it costs in the home country of the company and in foreign countries. They share their results with the class and the reason for the answer they calculated.

3 Views 0 Downloads
Resource Details

Grade
9th - 12th
Subjects
Math
3 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategy
Inquiry-Based Learning