Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

The Price is Right

Fourth graders examine how the price of goods affects the amount that are sold, and how price is influenced. They compare generics to brand names before simulating a business by setting up and running a lemonade stand. Finally, they review how market prices are set and what influences price changes.

3 Views 9 Downloads
Concepts

Resource Details

Grade
4th
Subjects
Economics & Business
1 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
2 days
Instructional Strategies
Simulation
1 more...
Usage Permissions
Fine Print
Included Materials
  • Worksheet