Tiles

In this cost to tile worksheet, students calculate how much it would cost to tile 10 different shapes. Students are given the size and cost of one tile and must use it to determine how many tiles are needed for each shape.

6th - 7th Math 3 Views 1 Download
Resource Details

Subjects
Math
1 more...
Resource Types
Worksheets
1 more...

What Members Say


Sophie B.
Lesson Planet has been nothing short of amazing! Lesson Planet is a part of my weekly lesson planning regimen. I teach my children the importance of collaboration and I think Lesson Planet is an excellent example of how collaboration can help improve ones learning.
Sophie B., Teacher
West Palm Beach, FL