Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

What foods are good for you?

Students learn math and nutrition skills by calculating the cost of nutritious meals.

3 Views 1 Download
Concepts

Resource Details

Grade
K - 3rd
Subjects
Math
1 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategy
Skills Practice

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Valerie T.
As a first year teacher, Lesson Planet has been an invaluable resource! Thank you!
Valerie T., Special Education Teacher
Belvidere, NJ