Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Which Is the Best?

In this comparing prices learning exercise, students analyze 3 posters with deals from different car rental companies. Students answer 6 questions in which decisions are made about the best deals after calculating prices.

3 Views 14 Downloads
Resource Details

Grade
5th - 6th
Subjects
Arithmetic & Pre-Algebra
1 more...
Resource Types
Problem Solving
1 more...
Usage Permissions
Fine Print

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Gary D.
Lesson Planet has cut down my planning time. It is very easy to use, a lot of resources.
Gary D.
El Paso, TX