Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

Now... gain access to over 2 Million curated educational videos and 500,000 educator reviews to free & open educational resources

Get a 10 Day Free Trial

18 resources with the concept comparing prices

Videos (Over 2 Million Educational Videos Available)
Volcano Video
4:37
Volcano
Women's History Activator: Eleanor Roosevelt Video
5:34
Women's History Activator: Eleanor Roosevelt
Phonics Song 2 (new version) Video
2:54
Phonics Song 2 (new version)
Other Resource Types (18)
35 Items in Collection
Lesson Planet

Crash Course: Economics

For Students 9th - 12th Standards
Nudge Theory, Game Theory, and Oligopoly? A 35-part video Crash Course goes beyond supply and demand and provides young economists with everything they need to know about economics. Based on the 2015 AP Economics guidelines, the...
10 Items in Collection
Lesson Planet

Practical Money Skills: Lessons for Special Needs Students

For Students 6th - 12th
Help special needs learners develop the money management skills they need to prepare for living on their own. The collection of 10 lessons cover budgeting, shopping, banking, saving and investing, understanding credit, and much more....
Lesson Planet

Newspaper in the Classroom

For Teachers 1st - 12th
Newspapers aren't only for reading—they're for learning skills, too! A journalism unit provides three lessons each for primary, intermediate, and secondary grades. Lessons include objectives, materials, vocabulary, and procedure, and...
1 In 1 Collection
EngageNY

Comparison Shopping—Unit Price and Related Measurement Conversions II

For Teachers 6th Standards
Which rate is greater and by how much? Pupils continue to compare rates to solve problems in the 20th portion of a 29-part series. Rates are presented in a variety of representations either using the same representation or different...
1 In 1 Collection
EngageNY

Random Sampling

For Teachers 7th Standards
Sample pennies to gain an understanding of their ages. The 16th installment of a 25-part series requires groups to collect samples from a jar of pennies. Pupils compare the distribution of their samples with the distribution of the...
1 In 1 Collection 9:56
Lesson Planet

Game Theory and Oligopoly

For Students 9th - 12th Standards
Competition makes the economy go 'round! Learn about non-price competition and other elements of game theory, along with the details of oligopolies, with a video from Crash Course Economics.
Lesson Planet

Money Wise

For Teachers 6th - 8th
Does money seem to slip through your middle schoolers' fingers? Encourage them to examine spending, saving, and budgeting habits with a unit on consumer skills and money management. Young spenders study the waste that occurs with school...
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Shopping Wisely

For Teachers 6th - 12th
Work on making good shopping choices with a fun economics project. Kids analyze the differences between brand names and generic products, bigger and smaller units for purchase, and different places they can shop for different items.
Lesson Planet

Bargain Hunting: Comparing Prices Problem Solving

For Students 4th - 5th
in this price comparison worksheet, students solve 8 problems in which two prices are compared. Students circle the best price per item. Example: two hot dogs for $3 or three hot dogs for $5.
Lesson Planet

How Much? challenge

For Students 2nd - 3rd
In this counting money worksheet, students count coins to show prices of objects, draw the coins, identify the amount that is less, and show the price with the fewer coins. Students solve three problems.
Lesson Planet

Bright Ideas for Bringing up Smart Savers

For Teachers 9th - 12th
Pupils explore the concept of saving money. In this saving money lesson, students read an article about saving money. Pupils discuss ways to save money and what makes it difficult to save money. Students compare prices of products.
Lesson Planet

Compare Prices and Amounts: Homework

For Students 2nd - 3rd
In this comparing prices worksheet, students count the coins to determine if they have enough money to buy the item. Students write the amount of money and then circle yes or no based on the cost of item.
Lesson Planet

Compare Prices and Amounts: Problem Solving

For Students 2nd - 3rd
In this comparing prices worksheet, students study the costs of the items and then determine if the cent amounts shown can buy different items.
Lesson Planet

Compare Prices and Amounts Practice 15.4

For Students 2nd - 3rd
In this consumer math activity, students count the coins in a set and write the total amount. Students determine if this is enough to buy the marked item and circle yes or no.
Lesson Planet

Compare Prices and Amounts: Reteach

For Students 1st - 2nd
For this comparing prices and amounts worksheet, students write the amount of money needed to purchase each item. Students then count the coins and circle yes or no if there is enough money to buy the item.
Lesson Planet

Consumer Skills: Comparing Prices

For Students 4th - 5th
For this consumer math worksheet, students analyze a shopping cart with prices, size, and unit price for 9 grocery items. Students fill out a chart with the best and worst deals for different brands of grocery items.
Lesson Planet

Which Is the Best?

For Students 5th - 6th
In this comparing prices worksheet, students analyze 3 posters with deals from different car rental companies. Students answer 6 questions in which decisions are made about the best deals after calculating prices.
Lesson Planet

Problem-Solving Application: Comparing Prices

For Students 4th - 5th
For this problem solving worksheet, students solve 3 problems pertaining to comparing prices in a museum gift shop. Students find the most economical way to buy specified items..