Lesson Plan
Curated OER

Expensive Choices

For Teachers 8th
Eighth graders work in pairs to discover how to prioritize expenses in a budget.
Lesson Plan
Curated OER

Bubble Gum Chemistry

For Teachers 8th - 10th
Students explore the concept of graphing data. For this graphing data lesson, students determine the percentage of sugar in bubble gum. Students graph type of gum vs. sugar percentage. Students create a table of their data.
Lesson Plan
Curated OER

Handling Data: Probability, Chase Me game

For Teachers 6th - 9th
Students participate in a simulation in which the aim is for the tortoise to catch up with the hare or vice versa. Moves are decided by throwing two dice. Adding together the numbers on the two dice tells you which animal moves one...
Unit Plan
Khan Academy

Khan Academy: The Structure of Costs in the Short Run

For Students 9th - 10th
This article focuses on the structure of costs in the short run; some costs are fixed, so you can't do anything about them. It includes a questions.
Lesson Plan
University of Nebraska Omaha

Ec Ed Web: How Can Entrepreneurs Control Costs?

For Teachers 9th - 10th
This economics lesson explores what influences producers to supply in regard to demand. It examines fixed and variable costs, how such costs can be reduced, and how they influence production. Includes printable worksheets.
Lesson Plan
Scholastic

Scholastic: Adventures in Math: Lesson 2: Saving Money by Finding the Better Buy

For Teachers 6th - 8th
Learners will be able to make economically sound purchasing decisions by using unit pricing, calculating discounts, and analyzing fixed and variable costs.
Lesson Plan
Texas Instruments

Texas Instruments: Breakeven Analysis

For Teachers 9th - 10th
In this activity, students perform breakeven analysis using the cost and revenue of an enterprise. They will determine the relationship between fixed and variable costs, profits, pricing policy, and the volume of output.
Unknown Type
Khan Academy

Khan Academy: Short Run Production Costs: Foundational Concepts

For Students 9th - 10th
Practice what you have learned about the difference between marginal cost, average variable cost, and fixed costs in this four-question exercise.
Activity
Palomar Community College District

Palomar College: Lesson 1: Production Costs

For Students 9th - 10th
This lesson provides a good outline for a unit on the study of "production costs". Charts and graphs are provided to help understand a firm's cost curves, and at what level of production they should produce.