Hi, what do you want to do?
Lizard Point Quizzes
Lizardpoint: Buy It With the Little Farmer
This is an engaging math money game that helps students on three different levels master the concept of paying for various items.
Better Lesson
Better Lesson: Counting Up the Cost!
Fourth graders love to shop! In this exciting lesson plan, 4th graders will discover how to count money using some real world activities. This lesson plan includes a detailed lesson plan, printable worksheets, and a link to an online...
ClassFlow
Class Flow: Count How Much Money You Have
[Free Registration/Login Required] This flipchart makes a great center or an addition to your money lesson. Students work in pairs or groups. One student drags an amount of money out for their partner and the partner counts the total.
ClassFlow
Class Flow: Lets Go Shopping With Change
[Free Registration/Login Required] Students count out coins to pay for different items and different ways you can write cents. There are various items and opportunities for students can practice shopping. This makes a great center activity.
Curated OER
Lesson Plan: Money, Money, Money
It all about money! Explore the concept of money in this real-world, unit plan. A collection of six lessons where students practice skills such as coin identification, mental math, menu math, making change, math operations with coins,...
Curated OER
Lesson Plan: Money, Money, Money
It all about money! Explore the concept of money in this real-world, unit plan. A collection of six lessons where students practice skills such as coin identification, mental math, menu math, making change, math operations with coins,...
Curated OER
Lesson Plan: Money, Money, Money
It all about money! Explore the concept of money in this real-world, unit plan. A collection of six lessons where students practice skills such as coin identification, mental math, menu math, making change, math operations with coins,...
Curated OER
Lesson Plan: Money, Money, Money
It all about money! Explore the concept of money in this real-world, unit plan. A collection of six lessons where students practice skills such as coin identification, mental math, menu math, making change, math operations with coins,...
Better Lesson
Better Lesson: Getting Paid for Our Work
Second graders see how money is used to buy and sell items. They will participate in an activity to see how people get money.