Hi, what do you want to do?
CCSS Math Activities
Gym
Math requires strength training, too. Scholars consider three different pricing systems for a gym. Given several scenarios, they determine which gym would be cheaper and find how many visits it takes for the costs to be equal.
Curated OER
Erosion... Can You Fight It?
Students study erosion and its effects on shorelines. For this erosion lesson, students work in an engineering team to design a seawall and submit a cost bid to their teacher. Students must determine the energy of a wave and design a...
Curated OER
Are You Thirsty?
In this measurement worksheet, students read a table of products sold in a vending machine and their metric capacities. Students solve 6 word problems where they convert milliliters to liters and liters to milliliters. ...
Illustrative Mathematics
Writing Constraints
Use this resource to present your number crunchers with how to write a constraint equation and to determine viable solutions. The price of an object limits the amount that can be purchased. The speed at which you walk limits the number...
Yummy Math
Which is the Best Deal on Candy?
Buying enough candy for trick-or-treaters without spending a lot of money can be the ultimate Halloween trick. Middle schoolers solve two holiday-themed word problems to determine which brand of candy is the better deal, based on cost...
Mathematics Assessment Project
25% Sale
Free clothes? In the middle school assessment task, learners first consider whether four 25 percent reductions will result in a sale price of $0. Mathematicians then determine the sale price and discount percentage of such a sale.
Inside Mathematics
Coffee
There are many ways to correlate coffee to life, but in this case a worksheet looks at the price of two different sizes of coffee. It requires interpreting a graph with two unknown variables, in this case the price, and solving for...
Balanced Assessment
Bagels or Donuts
Explore business problems through mathematical analysis. The task has individuals write and graph a linear system to determine the best business model. They use their models to answer a series of questions that help to make a conclusion.
EngageNY
From Ratios to Rates
Rate ratios with unit rates and rate units. Pupils take ratios and determine their associated rates and unit rates. The scholars identify the different aspects of rates, the unit rate, and the rate unit. The lesson is the 16th in a...
Yummy Math
Sweethearts Candy
Sweethearts® candies are a beloved Valentine's Day treat—so much so that eight billion hearts are produced every year around the world! Learners use number sense reasoning and critical thinking to solve nine word problems about the...
Mathematics Assessment Project
T-Shirt Sale
Everyone loves a sale! As pupils investigate a sale on t-shirts, they determine the percent discount and original prices.
Kenan Fellows
Reaction Stoichiometry—How Can We Make Chalk?
What is a reasonable percent yield in the manufacturing process? Scholars develop a process for producing chalk in the third lesson of a six-part series. Then, they must determine the theoretical and percent yield. Discussions about...
Concord Consortium
Zero Coupon Bond
There are zero reasons not to learn about zero coupon bonds. Given information about the interest rate and closing price of a zero coupon bond, future investors determine the purchase price of the bond. They then consider the...
Curated OER
Do I Have What it Takes to be an Entrepreneur - and is My Community Ready?
Discover the attributes of entrepreneurs and define what entrepreneurship is while examining data based on local businesses. Learners determine whether their community is supportive of entrepreneurs as they research economic development...
Curated OER
Solving Word Problems with Fish
Send your class fishing...for the right answers! Small groups collaborate to create math word problems based on the fish in their classroom aquarium or on the aquarium itself. After all groups determine the answer for their ownproblem,...
Curated OER
Deal or No Deal?
Using a game format, learners engage in an activity called Deal or No Deal. Taking real life scenarios involving items for sale, such as cereal boxes three for $5.00, they determine whether an example is a deal or not. This lesson...
Teach Engineering
Penny Perfect Properties (Solid-Liquid Interations)
I can get more water to stay on a penny than you can! Collaborative pairs determine the volume of liquids that can be contained on the surface of copper pennies and plastic coins. The pairs analyze their results using graphs and go on to...
Curated OER
Scale Drawing: Insulating an Attic
Have your aspiring contractors compute the length of two walls in a compound-shaped attic when given a scale drawing of it and the other dimensions. They find the area, determine the number of rolls of insulation they will need to...
Curated OER
Scale Drawing: Insulating Another Attic
Give your future household repair specialists a real-life chance to apply the concepts of ratio and proportion. Using a scale drawing, they calculate the missing dimensions of two walls of a compound-shaped attic. They then figure how...
Illustrative Mathematics
Setting Goals
Setting financial goals is a common occurrence in middle school that your learners can practice using this activity. They will be able to solve for how many hours Seth needs to work to save up for a skateboard, helmet, and trip. The...
Federal Reserve Bank
Measuring the Great Depression
Young historians examine the cost of goods and services through the Consumer Price Index (CPI), output measured by Gross Domestic Product (GDP), and unemployment measured by the unemployment rate to gain an understanding of the economic...
Bowland
Day Out
Use mathematics to help plan a field trip. Scholars use the results of a survey to determine where a class should go on a field trip. They use provided data about entrance fees and mileage to calculate the cost per person of such a...
Balanced Assessment
The Contest
Good advertisers can make mathematics seem irrelevant. Teach your classes to use math to see through these tactics and make good decisions. The posed task has pupils analyze sweepstakes statistics to determine and compare the cost of...
101 Questions
Money Duck
A video presentation shows duck-shaped soap that has a $1, $5, $10, $20, or $50 bill in its center. Learners consider different population distribution of the bills to determine a reasonable price for the duck.