Lesson Plan
Adding and Multiplying Decimals
Curated and Reviewed by
Lesson Planet
Students review the process needed to add and multiply decimals. They work in pairs and use grocery store sale papers to plan a meal for 20 people. They multiply the price of the items to calculate a total cost.
3 Views
8 Downloads
Additional Tags
Resource Details
Start Your Free Trial
Save time and discover engaging curriculum for your classroom. Reviewed and rated by trusted, credentialed teachers.
Try It Free- Collection Types
- Activities & Projects
- Activities & Projects
- Assessments
- Assessments
- Graphics & Images
- Graphics & Images
- Handouts & References
- Handouts & References
- Interactives
- Interactives
- Lab Resources
- Lab Resources
- Learning Games
- Learning Games
- Lesson Plans
- Lesson Plans
- Presentations
- Presentations
- Primary Sources
- Primary Sources
- Printables & Templates
- Printables & Templates
- Professional Documents
- Professional Documents
- PD Courses
- PD Courses
- Study Guides
- Study Guides
- Unit Plans
- Unit Plans
- Instructional Videos
- Instructional Videos
- Performance Tasks
- Performance Tasks
- Websites
- Websites
- Graphic Organizers
- Graphic Organizers
- Worksheets
- Worksheets
- Workbooks
- Workbooks
- Writing Prompts
- Writing Prompts
- Constructed Response Items
- Constructed Response Items
- Apps
- Apps
- AP Test Preps
- AP Test Preps
- Articles
- Articles
- Lesson Planet Articles
- Lesson Planet Articles
- Audios
- Audios
- Online Courses
- Online Courses
- eBooks
- eBooks
- Interactive Whiteboards
- Interactive Whiteboards
- Home Letters
- Home Letters
- Rubrics
- Rubrics
- Syllabis
- Syllabis
- Unknown Types
- Unknown Types
- Stock Footages
- Stock Footages
- News Clips
- News Clips
- Podcasts
- Podcasts
- All Resource Types
- Show All