Publisher
Lesson Plan
American Coal Foundation:lesson Plan:how Much Does It Cost to Light the School?
Curated by
ACT
Lesson explores where electricity comes from, how much it costs, and the amount of coal that is used. Young scholars will relate these concepts to how much coal is needed to light their school/classroom for one hour.
3 Views
0 Downloads
Additional Tags
Classroom Considerations
- Knovation Readability Score: 3 (1 low difficulty, 5 high difficulty)
Start Your Free Trial
Save time and discover engaging curriculum for your classroom. Reviewed and rated by trusted, credentialed teachers.
Try It Free- Collection Types
- Activities & Projects
- Activities & Projects
- Assessments
- Assessments
- Graphics & Images
- Graphics & Images
- Handouts & References
- Handouts & References
- Interactives
- Interactives
- Lab Resources
- Lab Resources
- Learning Games
- Learning Games
- Lesson Plans
- Lesson Plans
- Presentations
- Presentations
- Primary Sources
- Primary Sources
- Printables & Templates
- Printables & Templates
- Professional Documents
- Professional Documents
- PD Courses
- PD Courses
- Study Guides
- Study Guides
- Unit Plans
- Unit Plans
- Instructional Videos
- Instructional Videos
- Performance Tasks
- Performance Tasks
- Websites
- Websites
- Graphic Organizers
- Graphic Organizers
- Worksheets
- Worksheets
- Workbooks
- Workbooks
- Writing Prompts
- Writing Prompts
- Constructed Response Items
- Constructed Response Items
- Apps
- Apps
- AP Test Preps
- AP Test Preps
- Articles
- Articles
- Lesson Planet Articles
- Lesson Planet Articles
- Audios
- Audios
- Online Courses
- Online Courses
- eBooks
- eBooks
- Interactive Whiteboards
- Interactive Whiteboards
- Home Letters
- Home Letters
- Rubrics
- Rubrics
- Syllabis
- Syllabis
- Unknown Types
- Unknown Types
- Stock Footages
- Stock Footages
- News Clips
- News Clips
- Podcasts
- Podcasts
- All Resource Types
- Show All