And You Thought Gasoline Was Expensive!

This And You Thought Gasoline Was Expensive! lesson plan also includes:

Students carry out a cost analysis. In this comparative math instructional activity, students compare the cost of equal measures of gasoline to mouthwash, house paint, fruit juice, white-out, and other liquids.

11 Views 51 Downloads
Resource Details

Grade
3rd - 12th
Subjects
Math
2 more...
Resource Type
Lesson Plans
Year
2002