Buying Gas

This Buying Gas lesson plan also includes:

A quick problem to test your middle schoolers' knowledge of dividing with decimals. Also a good practice of unit rates, they must compute the cost of one gallon of gas when given the total amount for a fill up. Can be used as a preface to ratios and proportions.

32 Views 30 Downloads
CCSS: Designed
Pros

  • Good warm-up problem
  • Answer key provided
Cons

  • Need prior knowledge of dividing with decimals
  • No examples
Common Core