Buying Protein Bars and Magazines

This Buying Protein Bars and Magazines activity & project also includes:

Packing for a trip? This activity allows learners to decide how many magazines and protein bars they can buy with twenty dollars. They can organize their work in a chart to track how many items they can purchase. There are two different solutions offered to cater to your teaching style. This would be a great idea to use as an individual assessment or homework problem. 

10 Views 11 Downloads
CCSS: Designed
Pros

  • Ability to create chart
  • Can be used as individual assignment
  • Answer key provided
Cons

  • No examples
Common Core