Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

BY THE POUND

The student will estimate the weight and cost of produce and calculate the actual price.Discuss the difference between weight and volume. Have students discuss whether it is more economical to buy produce by the pound, by the piece or according to volume. Why would it be more convenient to measure field crops like wheat by the bushel instead of by the pound? Why is produce usually sold by volume or by the piece in farmer's markets but by the pound in grocery stores?

3 Views 2 Downloads
Resource Details

Grade
4th - 5th
Subjects
Arithmetic & Pre-Algebra
1 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategy
Project-Based Learning