Cent Sense

Students identify money values. In this money lesson, students sort and group coins by value and investigate the cost of supplies needed for a snack. Students prepare snacks for a snack sale.

K - 2nd Math 12 Views 43 Downloads
Resource Details

Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategies
Project-Based Learning
1 more...
2 hrs

What Members Say

Kathy S.
When plans are needed, and time is short, I begin here for help from my colleagues. The framework of lessons, excellent worksheets, and multimedia presentations has proved extremely helpful.
Kathy S., Teacher
Norwood, NJ