Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Comparing Costs

Learners compare the costs of two cellular phone plans and determine the best rate. They use a table and a graph of points plotted on a Cartesian plane to display their findings. Students write an equation containing variables that could be used to find the cost of any given number of minutes on either plan.

3 Views 14 Downloads
Resource Details

Grade
8th - 12th
Subjects
Math
1 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategies
Skills Practice
1 more...
Usage Permissions
Fine Print
Included Materials
  • Worksheet

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Diana S.
I LOVE Lesson Planet! It's perfect for finding something FRESH and to make the day's lessons extra special.
Diana S.
Carlsbad, CA