Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Cost Effective Buying

Learners complete a worksheet that asks them to calculate the true energy cost of various appliances. They compare appliances with energy saving features, rebates and other economical incentives.

3 Views 3 Downloads
Resource Details

Grade
3rd - 8th
Subjects
Math
1 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
3 days
Included Materials
  • Worksheet

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Linda D.
Lesson Planet helps me find lots of ideas and resources for lessons. I always go to Lesson Planet when I want something new and refreshing for my class. The lessons are wonderful.
Linda D.
Floresville, TX