Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Cost Effective Buying

Students evaluate energy-related purchases. In this consumer awareness lesson, students visit an appliance store and rank the products' cost effectiveness by using a mathematical formula.

12 Views 20 Downloads
Resource Details

Grade
6th - 12th
Resource Type
Lesson Plans
Duration
1 day

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Stephanie G.
Lesson Planet has been a lifesaver in assisting me with planning great lessons for my students. It has helped me to see what other teachers are using to engage their students in learning.
Stephanie G., Teacher