Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

ENERGY USE ADDS UP!

Students investigate the amount of power used in your home and what appliances use the most. They analyze the concept that producing energy costs us money, affects our environment and produces waste products. Students come up with three solutions of how we can become energy preservers.

3 Views 0 Downloads
Resource Details

Grade
9th - 12th
Subjects
Economics & Business
3 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
3 days
Included Materials
  • Vocabulary

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Patricia H.
I teach gifted students, and need to enrich the basic curriculum to meet their unique needs. Lesson Planet helps me find tons of good plans and worksheets that help me go beyond the basics.
Patricia H., Teacher
Dade City, FL