Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Falcon's Fruit Stand: Cost of Merchandise Sold

Students, in groups, explore the Cost of Merchandise Sold by using a box of Runts candy and 3 snack Ziploc bags.

3 Views 3 Downloads
Resource Details

Grade
9th - 12th
Subjects
Social Studies & History
1 more...
Resource Type
Lesson Plans