Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Free Enterprise -- Product Cost

Students are introduced to the concept of free enterprise. In groups, they discuss the price of various food items and decide on which item to produce. They calculate the cost of producing the item and share their results with the class.

13 Views 25 Downloads
Resource Details

Grade
9th - 12th
Subjects
Economics & Business
3 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategy
Inquiry-Based Learning
Usage Permissions
Fine Print