Fruit Prices: Adding Monetary Amounts

In this adding money activity, learners review their math skills as they examine the prices of 4 fruits and respond to 4 math questions which require them to calculate costs.

2nd - 3rd Math 4 Views 11 Downloads
Resource Details

Subjects
Math
1 more...
Resource Types
Worksheets
1 more...

What Members Say


Andrea M.
Lesson Planet has taken the stress away of trying to come up with an interesting lesson that hooks the students. This is important for a rookie teacher.
Andrea M., Student teacher
St. Leo, FL