Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Home Energy Audit: Energy Efficiency Worksheet

In this energy learning exercise, students calculate how much an appliance costs to buy and use over a lifetime, comparing energy use between different appliance models. This learning exercise has 5 problems to solve.

3 Views 11 Downloads
Concepts

Resource Details

Grade
9th - 12th
Subjects
Science
1 more...
Resource Types
Worksheets
2 more...

Be the first to comment


Join Lesson Planet Community, our free teacher discussion forum, to share ideas about this resource, and more.

Join the Conversation

What Members Say


Diane W.
The numberous ideas and plans I have found have helped me integrate all of my students. They enjoy them and are more involved.
Diane W., Teacher
Lexington, KY