How Do You Use Unit Rates to Compare Rates?

Cupcakes, cupcakes, cupcakes! Where shall we buy some cupcakes? There are two stores selling cupcakes and we would like to know which one has the better deal. The instructor demonstrates how to find a unit rate for the cupcakes at each place so we can make a decision. This five-minute video would be a nice addition to your Common Core math teaching tools.

50 Views 73 Downloads
CCSS: Adaptable
Resource Details

Grade
6th - 9th
Subjects
Arithmetic & Pre-Algebra
2 more...
Resource Types
Videos
1 more...
Instructional Strategy
Flipped Classroom
Usage Permissions
Fine Print
Common Core