How Do You Use Unit Rates to Compare Rates?

Cupcakes, cupcakes, cupcakes! Where shall we buy some cupcakes? There are two stores selling cupcakes and we would like to know which one has the better deal. The instructor demonstrates how to find the unit rate for the cupcakes at each place so we can make an informed decision.

8 Views 4 Downloads
Resource Details

Grade
6th - 8th
Subjects
Arithmetic & Pre-Algebra
2 more...
Resource Types
Videos
1 more...
Instructional Strategy
Flipped Classroom
Usage Permissions
Fine Print