Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

How Much Does it Cost to Light Your School?

Learners compute the cost of electricity used to light their classroom and their school for various lengths of time. They compute the amount of coal needed to produce the electricity used for one hour of light in their classroom. An interesting lesson that covers an important real-life topic.

3 Views 2 Downloads
Resource Details

Grade
4th - 8th
Subjects
Math
3 more...
Resource Type
Lesson Plans
Language
English
Duration
1 hr
Year
2003