Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

How Much Electricity Do You Use?

In this energy use worksheet, students will look at a table that lists different household appliances and the amount of energy used per year measured in Kilowatt-hours. Using this information, students will calculate how much these appliances would cost to run per month by completing 6 short answer questions.

3 Views 27 Downloads
Resource Details

Grade
5th - 12th
Subjects
Science
1 more...
Resource Types
Worksheets
2 more...
Usage Permissions
Fine Print