Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Investigation - The Local Bagel Shop

Sixth graders investigate unit pricing to find which cup of coffee is a better buy. They use ratio and proportions to solve problems involving a change of scale in drawings, maps, recipes, etc. Students determine the unit cost of items to compare prices.

9 Views 18 Downloads
Resource Details

Grade
6th
Subjects
Math
1 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
45 mins
Instructional Strategy
Skills Practice
Usage Permissions
Fine Print
Included Materials
  • Project