Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Jelly Beans for Sale

Students connect literature (story Jelly Beans for Sale by Bruce McMillan) to math concepts. In these estimating and money lessons, students work with jelly beans, unifix cubes, pennies, nickels, dimes, and quarters, to estimate and make equivalent groups and combinations.

26 Views 23 Downloads
Resource Details

Grade
1st - 3rd
Subjects
Math
3 more...
Language
English
Included Materials
  • Vocabulary