Kitchen Calculations

This Kitchen Calculations lesson plan also includes:

Pupils compare eggs to other foods as a cost-effective protein source. They use formulas to determine prices in a worksheet and in local newspaper ads.

3 Views 2 Downloads
Concepts

Additional Tags

Resource Details

Grade
5th - 8th
Subjects
Math
2 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
30 mins