Multiplying Money

Fourth graders use movie ticket prices and zoo admission prices to practice multiplying money amounts. In this money multiplication activity, 4th graders use the Internet to find admission prices for amusement prices and movies. Students multiply the admission prices by a number of children and adults to determine the total cost to visit each place.

4th Math 3 Views 33 Downloads
Resource Details

Subjects
Math
2 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategies
Project-Based Learning
2 more...
Duration
2 hrs

What Members Say


Kristen D.
I am a first year homeschool mom. I found Lesson Planet and was impressed with the amount of resources that are available online! I have been able to find content that was age appropriate and relevant to the areas my 3 kids are studying. And knowing that these are plans created by teachers makes me confident in presenting the material to my children.
Kristen D., Home schooler
Manchester, NH