Made Round To Go Round

In this lesson learners investigate what it would cost to furnish one room of their choice by shopping on the Internet. Both Australian and American dollars are to be given for each item to demonstrate the difference between two currencies. The Comparisons are presented in a spreadsheet format using the features of Excel.

2nd - 3rd Math 4 Views 4 Downloads
Resource Details

Subjects
Math
3 more...
Resource Type
Lesson Plans
Instructional Strategy
Skills Practice
Technology
Ed Software
Duration
3 days

What Members Say


Paul H.
Hi, I was recently hired as a middle school science teacher in Newark, NJ. I received a call on a Friday and was asked to begin the following Monday. As a new teacher, and with only 3 days to prepare, I was really feeling the pressure. The school requires 2 weeks of lesson plans every Sunday, so I began searching the web for help. Thank goodness I found Lesson Planet. I still use the site everyday to form great lessons and activities for the kids.
Paul H., Teacher
Lakewood, NJ