Start a 10-Day Free Trial to Unlock the Full Review

Why Lesson Planet?

Find quality lesson planning resources, fast!
Share & remix collections to collaborate.
Organize your curriculum with collections. Easy!
Have time to be more creative & energetic with your students!

Math: Afffordability of Food

Students examine food costs in various countries. Using the currency of various countries, they calculate the cost of food and then transfer it into dollars. Students also discuss related topics such as the effects of technology on diet.

3 Views 12 Downloads
Resource Details

Grade
7th - 9th
Subjects
Math
3 more...
Resource Type
Lesson Plans
Duration
1 hr
Instructional Strategy
Skills Practice
Included Materials
  • Vocabulary
  • Worksheet